Wnioski o oszacowanie strat powstałych w wyniku suszy producenci rolni mogą składać samodzielnie w terminie do dnia 15 października danego roku wyłącznie za pomocą publicznej aplikacji uruchomionej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wniosek można złożyć jeżeli na obszarze prowadzonych upraw rolnych wystąpiła susza zgodnie z definicją określoną w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – „
Suszę oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września danego roku – klimatycznego bilansu wodnego poniżej określonej wartości dla poszczególnych gatunków lub grup roślin uprawnych oraz kategorii glebowych.”
Zagrożenie suszą na terenie gminy można sprawdzić samodzielnie na stronie IUNG w Puławach
www.susza.iung.pulawy.pl po wybraniu zakładki Tabele dla gmin lub na stronie
www.bip.sedziszow.pl w zakładce Rolnictwo à Szacowanie strat w rolnictwie i budynkach mieszkalnych.
Wniosek o oszacowanie strat może złożyć producent rolny:
- posiadający numer identyfikacyjny (numer EP) nadany przez ARiMR;
- w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody spowodowane suszą;
- będący mikro, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem.
Aplikacja dostępna jest pod linkiem
https://aplikacje.gov.pl/app/susza/ i można się do niej zalogować poprzez Profil Zaufany, e-dowód lub stronę banku np. PKO, Banku Spółdzielczego (e-Tożsamość).
Po zalogowaniu należy podać podstawowe dane (imię i nazwisko, numer tel. i adres e-mail).
W kolejnym kroku należy podać dane dostępowe do wniosek Plus (login i hasło). Nastąpi wówczas zalogowanie i import danych z aplikacji wniosek Plus. Dalej należy zamieścić załączniki takie jak skan polisy ubezpieczeniowej, a także dokumentację fotograficzną szkód spowodowanych przez suszę. Dokumentacja w formie zdjęć nie jest obowiązkowa.
Wprowadzone dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt) oraz Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej). W aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli wynoszą powyżej 30 proc. Średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. Średnia roczna produkcja rolna jest ustalana na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie pochodzących z Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).
Rolnik będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej – do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia przez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym. Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym przekazywanym do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.
Każdy rolnik może otrzymać w danym roku, jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych przez suszę.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MRiRW w zakładce
Informacje branżowe. Została również uruchomiona infolinia telefoniczna 22 623 17 64 i 22 623 16 64, gdzie rolnik uzyska pomoc i odpowiedź na pytania dotyczące założenia profilu zaufanego oraz warunków działania publicznej aplikacji – szacowanie strat spowodowanych przez suszę.