URZĄD MIEJSKI SĘDZISZÓW
bip.gov.pl
Protokół Nr IX/2005 z dnia 21 listopada 2005 roku

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie

Pan Adam Mysiara.

Stwierdził iż obecnych jest 13 radnych, sesja jest władna podejmować prawomocne uchwały. Na sekretarza obrad zaproponował radnego Włodzimierza Kozendra.

Głosowanie

13 głosów – za

Zapytał czy są wnioski do proponowanego porządku obrad?

Pan M. Żelezik

- proponuję odłożyć na następną sesję uchwałę w sprawie przekształcenia ZUK w spółkę, powinna odbyć się debata pracownicza, teraz to mam takie przekonanie że zmuszamy ZUK do przekształcenia. Jest to mój wniosek formalny.

Pan Burmistrz

- proszę aby ten punkt porządku obrad zostawić, było to dyskutowane od ponad roku, Dyrektorowi zostały przedstawione warunki, które powodują że zakład powinien być przekształcony w spółkę. Tym organem , z którym powinniśmy dyskutować jest Dyrektor ZUK, my jako Rada i Burmistrz decydujemy o rozwoju i tutaj powinna być podjęta decyzja. My przedstawiamy dlaczego to jest potrzebne a Rada wybierze rozwiązanie. Nie rozumiem jak te konsultacje miałyby wyglądać. Konsultacje były na Komisjach Rady, dziwię się temu wnioskowi, były propozycje Komisji aby na dzisiejszej sesji podjąć tylko uchwałę o przekształceniu a akt założycielski jeszcze przepracować.

Składam wniosek aby przedyskutować a Rada w głosowaniu zadecyduje.

Pan Przewodniczący

- poddał pod głosowanie wniosek o odłożeniu na następną sesję uchwały w sprawie przekształcenia ZUK.

Głosowanie

4 głosy – za

7 głosów przeciw

2 głosy – wstrzymujące się

Przedstawił porządek obrad sesji ( w załączeniu do protokołu).

Ad. 2

Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Głosowanie

14 głosów – za

Ad. 3

Burmistrz odczytał informację o pracy za okres od ostatniej sesji. ( w załączeniu ).

Burmistrz poinformował że został opracowany I etap planu obejmujący przebudowę dróg gminnych na lata 2007 – 2009, II etap zostanie opracowany do końca 2006 r– wykonanie do końca 2013 roku.

Jesteśmy przygotowani do zimowego utrzymania dróg gminnych, powiatowe proszę zgłaszać do Wodzisławia i Jędrzejów. Nie możemy likwidować śliskości na całym terenie, są odcinki na powiatowych które muszą być posypywane.

Ad. 4

Radny J.Sroka

- przy zjeździe w Tarnawie w stronę Wydanki trzeba zlikwidować uskok, który uniemożliwia podjechanie zwłaszcza gdy jest ślisko.

Radny T.Styczeń

- ponowił wniosek o podniesienie znaku przy skrzyżowaniu drogi powiatowej z E-7, wyjeżdżając od Mierzawy nie ma widoczności.

Radny Z.Konieczny

- w Jeżowie k/hydroforni na działce która jest do sprzedaży stoi budynek, który nie nadaje się do remontu, za proponowaną cenę 9.500zł nikt tej działki nie kupi. Gdyby rozebrać ten budynek wtedy wartość będzie niższa i może będzie chętny,

-  w Jeżowie na kolonii brakuje 1 lampy k/Stępnia.

Radny M.Żelezik

- w Białowieży został zrobiony przepust do rzeki ale prace nie są zakończone bo brakuje korytka odprowadzającego wodę, ok.10m do uzupełnienia,

- zgłosił wycinkę drzewa k/Wierzbickiego jest ono na polu Agencji ale nachylone jest nad kablami energetycznymi.

Radny W.Tabor

- zgłaszałem już problem dotyczący drogi Gniewięcin – Krężoły, pobocze jest zaniżone , autobus ściąga i może dojść do wypadku.

- przy tej samej drodze na skrzyżowaniu proszę o ustawienie znaku „Krężoły”,

- poprosił o tablicę ogłoszeniową dla Gniewięcina.

Radny Z.Gładki

- zapytał czy służby są przygotowane z ciężkim sprzętem do zimowego utrzymania jeśli będą duże opady śniegu?

Radny Z.Adamski

- zgłosił drogę przez Sosnowiec do zimowego utrzymania ,

- mieszkańcy ul. Jędrzejowskiej pytają dlaczego światło świeci się tylko na połowie ulicy a na połowie nie.

- mieliśmy obiecany przystanek autobusowy , kiedy otrzymamy?

- k/Jupowicza jest zaniżone pobocze, autobus ma problemy.

Pan Wiceprzewodniczący

- z informacji wynika, że dobudowa oświetlenia ulicznego przy ul.Przemysłowej została zakończona, są 3 lampy a miały być 4, wg mnie prace nie zostały zakończone,

-  proszę o informacje jak zamierza Pan rozwiązać sprawę w wydziale inwestycyjnym w związku ze zwolnieniem się p. Abramowicza, wiąże się to z podjętymi inwestycjami na 2006 rok.

Pan Przewodniczący

- proszę o zajęcie stanowiska w sprawie młyna w starej części Sędziszowa, młodzież biega po dachu budynku może dojść do nieszczęścia, trzeba ustalić kto jest właścicielem.

Ad. 5

Pani Sekretarz

- proponowana uchwała jest  pierwszą tego typu dotyczy stypendiów Burmistrza, ma promować najlepszych uczniów Gimnazjów i LO, proponujemy 5 stypendiów po 600zł na 2006 rok, omówiła Regulamin przyznawania stypendiów.

Pan Praewodniczący

- odczytał projekt uchwały w sprawie utworzenia lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży – Stypendium Burmistrza Sędziszowa.

Głosowanie

14 głosów – za                        uchwała Nr IX/83/2005

Ad. 6

Pani Sekretarz

- wyjaśniła zmianę do Regulaminu stypendiów unijnych, dotyczy ona przesunięcia terminu  składania wniosków z 29 września na 15 listopada 2005r.

Pan Przewodniczący

- odczytał projekt uchwały zmieniającej załącznik do uchwały Nr V/55/2005 w sprawie przyjęcia Regulaminu przyznawania i przekazywania stypendiów na wyrównywanie szans edukacyjnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na rok szkolny 2005/2006 z Gminy Sędziszów, będącej uczestnikiem porozumienia w ramach realizacji projektu pod nazwą „Stypendia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Województwie Świętokrzyskim na rok szkolny 2005/2006”.

Głosowanie

14 głosów – za                      uchwała Nr IX/84/2005

Ad. 7

Radca prawny

-         gospodarka komunalna może być prowadzona w różnych formach prawnych:

1.      zakład budżetowy

2.      spółka prawa handlowego

Do kompetencji Rady należy ustalenie sposobu prowadzenia gospodarki komunalnej oraz przekształcenie istniejących form. Przedkładamy do rozważenia uchwałę w sprawie przekształcenia ZUK w jednoosobową spółkę ze 100% udziałem gminy. Motywujemy to następującymi względami:

- rozszerzenie możliwości prowadzonej działalności spółki w porównaniu z możliwościami zakładu budżetowego, działalność w zakresie użyteczności publicznej. Spółka może prowadzić działalność komercyjną na ogólnych zasadach prawa, pozwoli to rozszerzyć gamę świadczonych usług .

- drugi wzgląd to iż w świetle zamierzeń inwestycyjnych będzie możliwość odzyskania podatku Vat. Jeżeli inwestycję będzie realizować gmina Vat będzie nie do odzyskania, jeśli będzie to spółka będą mogli odzyskać Vat. Uchwała ma charakter ramowy, majątek zakładu staje się majątkiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pracownicy ZUK stają się pracownikami spółki.

Pan Burmistrz

- głównym powodem tych działań jest to , że jesteśmy na etapie pozyskiwania środków z Funduszu Spójności – na kanalizację sanitarną i deszczową, wodociągi i wieże ciśnień. Na dziś wartość projektu określona jest na ok. 30mln, jesteśmy wskazani do pomocy technicznej, przygotowujemy materiały. NFOŚ prosi o informacje kto będzie beneficjentem środków czy gmina bo wtedy wartość majątku, która będzie brana do amortyzacji i ceny jednostkowe wody i ścieków będą brane jako brutto. Jeśli beneficjentem środków będzie spółka prawa handlowego  gdzie wartość brana do wyliczania ceny będzie po wartości netto, bo spółka może odliczyć sobie Vat. Od 2007r Vat będzie 22% to będzie to ok. 5mln zł i z tych względów proponujemy przekształcenie ZUK w spółkę. NFOŚ i WFOŚ namawiali nas do przekształcenia. Prawdopodobnie Vat nie będzie kosztem kwalifikowanym to 25% ewentualnego zwrotu będzie po kosztach netto i ZUK będzie mógł sobie odliczyć. Poza tym uporządkuje działalność zakładu, będzie mógł wykonywać zadania z zakresu użyteczności publicznej oraz inną działalność gospodarczą określoną w uchwale. Rada pyta czy ZUK może wykonywać usługi i jakie będą liczyć ceny.

Jeśli będzie miał swoje pieniądze to będzie wykonywał usługi, gmina nadal będzie mogła zlecać zadania.

Radca prawny

- nadal będą wykonywać usługi dla społeczności lokalnej w zakresie wod. – kan. tu się nic nie zmienia, nadal spółka musi mieć taryfę zatwierdzaną przez Radę Miejską. Kwestia innych usług o charakterze powszechnym , zgodnie z ustawą o działalności komunalnej spółka musi opracować regulamin zatwierdzony przez Radę. Przy 100% udziale gminy Rada ma możliwość pełnej kontroli nad działalnością spółki. Formalnie zmiany proceduralne są istotne natomiast merytorycznie takie głębokie nie są, mogą brać udział w przetargach. Zlecenie usługi przez gminę nie powoduje komplikacji żebyśmy musieli stosować ustawę o zamówieniach publicznych. Rada Nadzorcza spółki musi być powołana ze wskazaniem imiennym, 3 osoby posiadające uprawnienia. Bardzo proszę o podjęcie uchwały w sprawie przekształcenia  ZUK, akt założycielski możemy odłożyć na następną sesję. Zapytał Dyrektora czy były problemy ze strony pracowników?

Pan W.Jarzyński

- z Burmistrzem na temat spółki rozmawialiśmy od dawna, nie robiłem zebrań z pracownikami, poinformowałem że będzie spółka i żeby się nie martwili o pracę . Ze strony pracowników nie miałem pytań czy będą zwolnienia.

Pan Wiceprzewodniczący

- moim zdaniem spółkę trzeba powołać jest więcej plusów z przekształcenia. Teraz wstrzymałbym się od przyjęcia aktu założycielskiego z tego względu, że ma wady prawne. Majątek musi być wyceniony bardzo dokładnie. Styk Rady Nadzorczej i Burmistrza, ustawa z 2003r o spółkach komunalnych i Skarbu Państwa z 50% udziałem daje szczególne uprawnienia Radom Nadzorczym. Zapytał czy ktoś z ZUK nie musi być w Radzie Nadzorczej?

Radny Z.Adamski

- na Komisji dotarło do mnie, że to ja chcę prywatyzacji ZUK, wyszło to od pracownika zakładu, proszę dokładnie wyjaśnić pracownikom o co chodzi w sprawie przekształcenia.

Pan J.Strzelec

- zapytał jaka będzie cena 1m3 wody, kto będzie ustalał, załoga powinna być o wszystkim poinformowana.

Pan Burmistrz

- wyjaśnił iż zasady ustalania cen wody i ścieków nie zmieniają się, tak samo Rada będzie zatwierdzać taryfy.

Radca prawny

- chciałem zaakcentować, że to nie jest prywatyzacja bo nadal spółka jest własnością gminy i jest mieniem publicznym, nie należy przekształcenia wiązać z prywatyzacją.

Radny W.Tabor

- zapytał jak to jest w sąsiednich gminach powiatu?

Pan Burmistrz

- Sędziszów jest koordynatorem projektu, wstępnie w Wodzisławiu i Słupi jest akceptacja przekształcenia, podobnie w Jędrzejowie. W skali kraju większość zakładów działa jako spółki komunalne ze względów praktycznych, większej możliwości zarabiania pieniędzy i zwiększenia zatrudnienia.

Radny Z.Konieczny

- mamy przekształcony zakład ze 100% udziałem gminy, ale jeśli ktoś zdecyduje sprzedać np. 20% udziałów , to czy wtedy gmina ma wpływ na prowadzenie tej spółki, czy Burmistrz będzie miał decydujący głos?

Radca prawny

-w moim przekonaniu to jest wyjście daleko do przodu  w porównaniu z tym co jest teraz. Wiadomo , że inaczej jest przy 100% własności a inaczej gdyby było to mniej, sprzedaż udziałów może nastąpić tylko za zgodą Rady Miejskiej. Czy kiedyś taka sytuacja nastąpi, może tak ale zachowując pakiet większościowy to i tak mamy wpływ. Na etapie tworzenia wymaga to poważnego zastanowienia.

Pan Wiceprzewodniczący

- dokąd udział gminy będzie do 51% zawsze Rada decyduje o wszystkim, Burmistrz zawsze musi realizować uchwały Rady. Prezes jako odpowiedzialny za spółkę jest samodzielny i podejmuje decyzje zgodnie z kodeksem prawa handlowego, sam nie może sprzedać udziałów, musi tak działać aby były zyski.

Radny Z.Konieczny

- zadając pytanie miałem na uwadze sytuację np. Rada jest w potrzebie i może być decyzja o sprzedaży części udziałów.

Radny M.Żelezik

- czy podejmując uchwałę dziś lub nie , zablokujemy prace przy Studium wykonalności, jestem przekonany do przekształcenia ale czy to musi być dzisiaj, dlaczego taki pośpiech?

Pan Burmistrz

- absolutnie nie chcę robić nic za wszelką cenę, moje działania wynikają z potrzeb, mówimy o tym już od roku, ja przedstawiam propozycję. Proszę nie traktować tego jako moje nakłanianie, poganianie. Ze swej strony przedstawiłem jak to będzie zracjonalizowane i daję pod głosowanie. Za przekształceniem przemawiają względy społeczne, ekonomiczne i racjonalizacja, temat toczy się już od ponad roku. Decyzję podejmie Rada.

Pan Przewodniczący

- odczytał uchwałę w sprawie przekształcenia ZUK w Sędziszowie w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Głosowanie

14 głosów – za

1 głos – wstrzymujący się                      uchwała Nr IX/85/2005

Ad. 8

Pani Sekretarz

- mieliśmy zapis w uchwale o utworzeniu spółki ciepłowniczej wspólnie z SEFAKO, że Rada w formie odrębnej uchwały zatwierdzi postanowienia Umowy Partnerskiej. Dokument został przedłożony do dyskusji w Komisjach stałych Rady i przyjęty w głosowaniu w dniu 23.06.2005r. Dziś chcemy aby treść dokumentu została przegłosowana w sposób formalny na sesji.

Pan Przewodniczący

- odczytał projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia postanowień Umowy Partnerskiej zawartej pomiędzy gminą Sędziszów a Fabryką Kotłów SEFAKO S.A. w Sędziszowie w przedmiocie współpracy w ramach spółki ciepłowniczej.

Głosowanie

15 głosów – za                           uchwała Nr IX/86/2005

Ad. 9

Pan Burmistrz

- rozumiejąc jaka jest sytuacja w rolnictwie, u przedsiębiorców ale jednocześnie rozumiejąc potrzeby gminy aby zapewnić dynamiczny rozwój, proponujemy część podatków podnieść o 3% a część pozostawić na poziomie roku 2005. Koszty utrzymania infrastruktury jak utrzymanie szkół, OPS, SCK wzrastają na 2006r o ok. 10%. Staramy się zdecydowaną większość potrzeb mieszkańców wypełnić jak np. oświetlenie gdzie każda dobudowa powoduje dodatkowe opłaty za energię elektryczną. Podobnie drogi staramy się reagować na wszystkie potrzeby. Do szkół dokładamy 2,5 mln zł, zatrudniamy osoby do wypełniania wniosków dla rolników, znaczące koszty ponosimy na zatrudnienie pracowników interwencyjnych i do robót publicznych, również to że dokładamy max do odnowy dróg powiatowych po 250 tys rocznie, wykonujemy wiele dodatkowych prac jak ścinka poboczy, odwodnienia, zimowe utrzymanie dróg. Obecnie wchodzimy w potężny projekt kanalizacji, w projekcie budżetu są środki na projekty kompleksowej odnowy dróg gminnych. W 2007 roku chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie odnowy 60km dróg gminnych i stąd w niektórych pozycjach propozycje wzrostu podatku o 3%.

Pani B.Hudyka

- odczytała uzasadnienie do podatku od nieruchomości , podała stawki max, z 2005 roku i proponowane na 2006 rok, oraz kwoty zmniejszenia dochodu z tytułu obniżenia stawek max. Planowany wpływ powinien wynosić 2.901.464zł a różnica w stosunku do stawek max jest 561.905zł.

Odczytała projekt uchwały w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Głosowanie

15 głosów – za                           uchwała Nr IX/87/2005

Następnie przedstawiła uchwałę w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości.

Pan Przewodniczący

- odczytał pismo Komendy Wojewódzkiej w Kielcach o zwolnienie ich z podatku od nieruchomości w 2006 roku.

Pan Burmistrz

- nie można danego zwolnienia uczynić podmiotowym a tylko przedmiotowym, podejmując taką decyzję rozciągnie się to na SOK lub inne jednostki ochrony na terenie gminy. Przez ostatnie lata dokładamy do paliwa , kupiliśmy 2 samochody, moja propozycja jest aby wraz z wyjaśnieniem Rady przekazać odpowiedź negatywną.

Pan Przewodniczący

- zapytał kto jest za udzieleniem decyzji negatywnej?

Głosowanie

10 głosów – za

2 głosy - wstrzymujące się

Przewodniczący poddał pod głosowanie uchwał w sprawie zwolnień w podatku od nieruchomości.

Głosowanie

15 głosów – za                    uchwała Nr IX/88/2005

Pani B.Hudyka

- odczytała  uzasadnienie do podatku rolnego i projekt uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego.

Radny Z.Konieczny

- na wspólnym posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rewizyjnej doszliśmy do wniosku, że sytuacja w rolnictwie jest fatalna, GUS podając cenę przesadził. U nas 1q żyta kosztuje 15zł, cena paliwa ciągle idzie w górę, blokada rynku wschodniego, ceny zbóż niskie i nie ma gdzie sprzedać, również susza dała się we znaki, spadła cena żywca, środki ochrony roślin i nawozy drożeją a dochody rolnika maleją. Komisje proponują 24zł/q tj. 60zł z 1 ha.

Radny M.Żelezik

- popieram kolegę i stawkę 24zł/q , ktorą proponuje i tak jest to nieadekwatne do tego co nas otacza. Jak podniesiemy podatek rolnicy mówią, że przywiozą i wysypią zboże pod gminą. GUS max stawkę do ubiegłego roku obniżył o 8,12zł a Burmistrz o 1,88zł, Komisje proponują obniżyć o 3,88zł. Jesteśmy mieszkańcami i rolnikami, musimy dbać o budżet ale i o rolników, nic się nie stanie gdy obniżymy stawki. Zwracam się do radnych szczególnie tych ze wsi o obniżenie do 24zł/q.

Pan Burmistrz

- zdaję sobie sprawę z sytuacji w rolnictwie, dla przykładu Słupia proponuje 69zł/ha, Wodzisław też wyższy , chociaż wszędzie panują takie same warunki, proponujemy pozostawienie na poziomie roku 2005. Pieniądze na podstawowe potrzeby skądś muszą iść, do każdej złotówki dokładamy. Jeśli ktoś zwróci się o pomoc to nigdy nie zdarzyło się odmówić. Przy gosp. 10ha wzrost jest o 4zł miesięcznie, pomagamy również za pośrednictwem OPS. Za odbiór padłych zwierząt płaci gmina. Nie neguję propozycji Komisji ale chcę żebyście wszyscy zrozumieli , że to nie jest wyciąganie środków, rozumiejąc sytuację w rolnictwie jest taka propozycja. Myślę że macie świadomość iż nie zostawia się rolników samych sobie. Z drugiej strony można twierdzić, że w mieście jest łatwiej, ale przedsiębiorcy też mają problemy.

Radny Z.Konieczny

- myślę że obniżenie stawki o 2zł na zawali budżetu, Burmistrz musi zabiegać o budżet, przypadkiem losowym jest fakt że ktoś mieszka na wsi i tam żyje. Ta propozycja to jedyny gest wobec wsi.

Pan Przewodniczący

- poddał pod głosowanie wniosek formalny Komisji Rolnictwa i Rewizyjnej o obniżenie ceny skupu żyta do 24zł/q.

Głosowanie

9 głosów – za

2 głosy – przeciw

3 głosy – wstrzymujące się

głosowanie uchwały w sprawie obniżenia ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego.

10 głosów – za

2 głosy – przeciw

3 głosy – wstrzymujące się                     uchwała Nr IX/89/2005

Pan J.Opałka

- przedstawił uzasadnienie do podatku od środków transportowych, następnie odczytał treść uchwały w sprawie określenia wysokości rocznych stawek podatku od środków transportowych i zwolnień w tym podatku.

Głosowanie

15 głosów – za                                     uchwała Nr IX/90/2005

Pani B.Hudyka

- przedstawiła uchwałę w sprawie podatku od posiadania psów oraz uzasadnienie do uchwały – 28,00zł od psa.

Głosowanie

15 głosów – za                                     uchwała Nr IX/91/2005

Pani Sekretarz

- od czynności urzędowych pobierana jest opłata skarbowa, ale są takie czynności gdzie ustawodawca nie wprowadził tej opłaty i my wprowadzamy opłatę administracyjną w dwóch przypadkach:

1.      za wypisy i wyrysy ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla gminy – 15zł

2.      za wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla gminy – 20zł.

W skali roku wpływ z tego tytułu wynosi ok. 1000zł.

Odczytała uchwałę w sprawie wprowadzenia opłaty administracyjnej.

Głosowanie

15 głosów – za                                    uchwała Nr IX/92/2005

Pani A.Włodarczyk

- odczytała uzasadnienie do opłaty targowej, podała pozycje , w których zwiększono stawki, następnie odczytała projekt uchwały w sprawie określenia wysokości opłaty targowej, zasad poboru i wysokości wynagrodzenia za inkaso.

Głosowanie

15 głosów – za                                  uchwała IX/93/2005

Pani B.Hudyka

- przedstawiła uchwałę w sprawie określenia wzorów formularzy informacji i deklaracji podatkowych.

Głosowanie

12 głosów – za

3 głosy – wstrzymujące się              uchwała Nr IX/94/2005

Radny W.Tabor

- zapytał czy osoby , które złożyły informację muszą ją składać ponownie?

Pani B.Hudyka

- wtedy będą składać gdy nastąpią jakieś zmiany np.. zakup, sprzedaż lub budowa.

Ad. 10

Pani Skarbnik

- zaproponowała podział uchwał budżetowych na dwie grupy:

1)     powodujące zmiany w budżecie

2)     nie powodujące zmian, tylko przenosimy środki.

Mieliśmy środki w budżecie na realizację zadań w ramach współfinansowania dotyczy

Mstyczowa, Gniewięcina i Łowinii, nie dostaliśmy tych środków w br i musimy dokonać korekty w budżecie po stronie dochodów i wydatków o kwotę 445.785zł.

Odczytała uchwałę w sprawie zmian w budżecie.

Głosowanie

14 głosów – za                                         uchwała Nr IX/95/2005

- po przeanalizowaniu budżetu doszliśmy do wniosku, że niepotrzebny nam jest kredyt w zaplanowanej wysokości, musimy w budżecie doprowadzić do takiego układu aby matematycznie kredyt doprowadzić do kwoty 600.000zł, i tak zmniejszamy kredyt o następujące kwoty :

164.702zł – z tytułu sprzedaży składników majątkowych

273.000zł – zaległość podatku od nieruchomości od PKP

125.571zł – środki uwolnione z poręczenia kredytu dla Jędrzejowa

55.000 zł -  z dodatków mieszkaniowych

Pan Wiceprzewodniczący

- na ostatniej sesji podjęliśmy uchwałę o poręczeniu kredytu dla SPEC, skoro poprawiamy to czy nie powinniśmy ująć tego poręczenia?

Pani Skarbnik

- poręczenie dla SPEC nie odnosi się do roku 2005, Bank dał karencję na spłatę w 2006 roku.

Pan Przewodniczący

- poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie zmian w budżecie omówioną przez Panią Skarbnik.

Głosowanie

14 głosów – za                                  uchwała Nr IX/96/2005

Pani Skarbnik

- ZUK zwrócił się do nas o pokrycie strat na cieple w kwocie 91.068zł, w uchwale  zmieniamy załącznik Nr 5 do uchwały budżetowej –  dotacja dla zakładu budżetowego, 1400zł na promocję gminy, 4000zł na zakup energii, 4000zł na konserwację oświetlenia, 4000zł dotacja dla SCK.

Odczytała uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2005.

Głosowanie

12 głosów – za

1 głos – przeciw

1 głos – wstrzymujący się              uchwała Nr IX/97/2005

- odczytała uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy, otrzymaliśmy dotację w kwocie 33.431zł na wodociąg Piła – Gniewięcin, myśmy już te pieniądze mieli w budżecie ale na ŧ 6291 a powinny być na ŧ 6339 i przenosimy, druga dotacja w kwocie 24.581zł jest na odprawy dla nauczycieli, sprzęt i pomoce.

Głosowanie

14 głosów – za                               uchwała Nr IX/98/2005

- uchwała w sprawie zmian w budżecie gminy na 2005 rok, dotyczy wprowadzenia do budżetu darowizny dla LO w kwocie 844zł.

Głosowanie

14 głosów – za                               uchwała Nr IX/99/2005

Pozostałe uchwały nie powodują zmian w budżecie

- przedstawiła uchwałę o przeniesieniu środków w dziale Rolnictwo i łowiectwo na kwotę 60.070zł, decyzja w tej sprawie była już podjęta na sesji w głosowaniu ale okazało się że musi być uchwała.

Głosowanie

14 głosów – za                                uchwała Nr IX/100/2005

- uchwała w sprawie przeniesienia środków  z Administracji publicznej z wynagrodzeń na wynagrodzenia pracowników interwencyjnych – 21.000zł, w Gospodarce komunalnej i ochrony środowiska  na remont pomnika przy SCK i 60.915zł na wynagrodzenie bezosobowe w związku z pismem Naczelnika BRI.

Głosowanie

14 głosów – za                                uchwała Nr IX/101/2005

- uchwała w sprawie przeniesienia środków w kwocie 12.000zł w dziale Transport i łączność z wynagrodzenia bezosobowego na zakup usług remontowych.

Głosowanie

14 głosów – za                                uchwała Nr IX/102/2005

- uchwała w sprawie przeniesień środków w dziale Oświata i wychowanie, w szkołach

Boleścice, Tarnawa i LO.

Głosowanie

14 głosów – za                                 uchwała Nr IX/103/2005

- uchwała w sprawie przeniesień środków w budżecie OPS , z działów gdzie zostają środki na remont po zalaniu budynku oraz na badania prze psychologa i psychiatrę.

Głosowanie

14 głosów – za                                uchwała Nr IX/104/2005

Ad. 12

Pan Burmistrz

- odczytał sprawozdanie z analizy oświadczeń majątkowych pracowników i kierowników jednostek organizacyjnych zobowiązanych do ich złożenia.

Pan Przewodniczący

- odczytał sprawozdanie z analizy oświadczeń majątkowych radnych.

Pani Sekretarz

- odczytała pismo z prośbą o wyrażenie zgody na zmianę w uchwale Nr VII/65/2005 w sprawie ustalenia zasad  i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami w sprawie wyrażenia opinii o zmianie nazw określenia rodzaju miejscowości i utworzenia wsi na terenie gminy – oczywistej omyłki jak niżej:

W ŧ 1 pkt. 1 zwrot „Wydanka – część wsi” zastąpić zwrotem „Wydanka – wieś”.

Dokonanie w/w poprawki będzie zgodne z aktualnym stanem formalno – prawnym (zameldowanie i przeprowadzone konsultacje) – co pozwoli prowadzić dalej procedurę do MSW i A.

Rada wyraziła zgodę na zaproponowaną zmianę.

Pan Przewodniczący

- odczytał pismo Obwodu Lecznictwa Kolejowego Samodzielny Publiczny ZOZ Skarżysko Kam. W sprawie zakupu ciemni automatycznej do pracowni RTG w Przychodni w Sędziszowie . W związku z tym iż w piśmie wymieniono jeszcze wiele innych prac bez określenia kto ma pokryć koszty, Przewodniczący zwrócił się do Przewodniczących Komisji stałych o przepracowanie tematu na Komisjach.

Ad. 13

Pan Burmistrz udzielił odpowiedzi na interpelacje radnych:

Radny J.Sroka – zjazd w stronę Wydanki będzie zrobiony,

Radny T. Styczeń – podniesienie znaku przy E – 7, wystąpimy w tej sprawie ponownie,

Radny Z. Konieczny – wartość działki w Jeżowie wynika z wyceny.

Pan Z.Konieczny

- budynek wyceniono na 1300zł, gdyby go rozebrać cena działki zmniejszy się o tą kwotę i może wtedy szybciej znajdzie się chętny.

Pan Burmistrz

- najpierw damy do przetargu razem z budynkiem i zobaczymy czy będą chętni,

Radny Z. Konieczny – rozeznamy możliwość zamontowania 1 lampy w Jeżowie,

Radny M. Żelezik – zgłosimy przepust w Białowieży do zakończenia,

                              - na wycinkę drzewa jest już wydana decyzja,

Radny W. Tabor -  drogę Gniewięcin – Krężoły oglądaliśmy z inspektorem, od strony

                                technicznej jest w porządku, zmiana wiąże się z dużą przebudową,

                                można ewentualnie ustawić znak ostrzegawczy od strony

                                Wodzisławia i od razu znak kierunek K®ężoły,

                              - tablica ogłoszeniowa dla Gniewięcina będzie wykonana,

Radny Z. Gładki  - służby są przygotowane do utrzymania zimowego dróg gminnych,

                               gorzej gdy będzie jeszcze obsługiwać drogi powiatowe, będzie

                               spotkanie z mieszkańcami, którzy posiadają sprzęt i mogliby

                               pomagać przy odśnieżaniu,

Radny Z. Adamski – oświetlenie ul. Jędrzejowskiej, dlaczego połowa ulicy świeci a połowa nie, ta część która należy do miasta świeci się w nocy a ta która jest wsią nie bo jest podłączona do Pawłowic..

Pan Z. Adamski

- w Pawłowicach są 3 transformatory i można rozdzielić.

Pan Burmistrz

- część ulicy , która jest wsią świeci tak jak na wsi a część należąca do miasta świeci całą noc,

- jeśli chodzi o przystanek to mówiliśmy o Jeżowie, nie przypominam sobie o Sosnowcu.

Pan Z.Adamski

- ten przystanek który jest przenoszony był kilka razy i już się rozsypuje,

Pan Burmistrz

- wcześniej nie mieliśmy przystanków, teraz SEFAKO wykonało 33 szt., na razie nie ma możliwości.

Pani Wiceprzewodnicząca

- dzieci z Zagaja nadal przechodzą do przystanku przez tory.

Pan Burmistrz

- były uzgodnienia, że zostanie przeniesiony a mieszkańcy wskażą teren, do dziś nie ma żadnej informacji, jeśli nie będzie możliwości dogadać się z ludźmi to my przestawimy.

Radny J. Gładki – przy Przemysłowej brakuje 1 lampy, jest zlecenie i będzie

                              zamontowana,

                           -  jeśli chodzi o organizację pracy w wydziale BRI to informuję, że

                              p. Abramowicz 18.10.2005r złożył wypowiedzenie z pracy z dniem

                              31.12.2005r ( odczytał treść wypowiedzenia) za porozumieniem

                              stron. Rozmawiałem z nim aby jeszcze przemyślał decyzję ale bez

                              żadnej odpowiedzi z jego strony. Organizacyjnie poradzimy sobie

                              p. Muszyński ma uprawnienia budowlane, ale nie projektuje.

                              Będziemy szukać osoby do wykonywania kosztorysów i projektów

                              dla Urzędu, nie może tak być że się wszystko zburzy przez 1 osobę.

                              Zrobiliśmy trochę reorganizacji w Wydziale, Panowie Muszyński

                              i Rokicki przejdą kurs informatyki. Możemy również w formie

                              przetargu wybrać inspektora nadzoru.

Pan Przewodniczący – młyn w Rynku jest własnością ANR, między nimi a GS toczy

                                    się postępowanie, wystąpimy w tej sprawie do Agencji.

                                    W okolicy młyna jest teren zarośnięty trzcinami, wstępnie

                                    wystąpiliśmy o przekazanie nam tego terenu, na przyszłość

                                    powiększyłoby to nasze tereny rekreacyjne.

Ad. 14

Pan Wiceprzewodniczący

-         16 listopada byłem na spotkaniu w Związku Gmin i powiatów Małopolskich żegnaliśmy Kardynała Macharskiego. W imieniu Rady i Burmistrza złożyliśmy

      obraz Pana Grynkiewicza i jego tomik wierszy z podziękowaniami za

      wspieranie samorządności. Prosił o podziękowanie i życzył owocnej

      współpracy z Jego następcą.

Radny W.Tabor

- przekazał do przemyślenia propozycję wystąpienia ze Związku Gazociąg.

Radny Z.Konieczny

- zapytał Naczelnika K. Chmaruk czy poczyniono kroki do zamontowania lustra przy drodze od kościoła w Mstyczowie od strony Białowieży zakręt w lewo, całkowity brak widoczności.

Radny Z.Adamski

- w Rynku na zakręcie k/kościoła również przydałoby się lustro,

- znów jest problem z tzw. „biedaszybami” proszę o zasypanie tych dziur , zgłaszam ten problem już od 2 poprzednich sesji, p.Chmaruk miał w tej sprawie wystąpić do PKP,

- proszę o kamień na Sosnowiec k/Jupowicza.

Pan K.Chmaruk

- jeśli już mówimy o lustrach to w Krzcięcicach k/Potęgi również nie widać kto jedzie od Sędziszowa.

Radny Z.Gładki

- wierzę że służby są przygotowane do zimowego utrzymania ale w ubiegłym roku  kompaktor też sobie nie poradził , czy w SPEC-u nie mogliby przygotować sprzętu który mają,

- Dyrektor ZDP obiecał założyć siatki przeciwśnieżne w kierunku Łowinii.

Radny T. Styczeń

- zapytał czy Powiat ma już projekt budżetu i czy jest ujęty rów w Krzcięcicach ok.100mb k/ Syposz – Mucha?

Pan R.Baran

- gdy będziemy uchwalać budżet zostaną określone zadania.

Radny J.Sroka

- droga powiatowa przez Bugaj ma być robiona w 2006 roku, czy faktycznie i co zostanie zrobione?

Radny Z.Adamski

- wykonany został rów w Sosnowcu ale przepusty są o średnicy Ø 40 i są za małe do odprowadzenia wody.

Radny Z.Konieczny

- w Jeżowie tam gdzie był sklep GS teren został wyrównany ale brakuje ok. 40mb rowu, obecnie p.Krowicki buduje tam sklep i upomina się aby przy okazji innych prac ten rów połączyć .

Radny W.Tabor

- w miejscowości Piła od p. Szkliniarz konieczne odwodnienie drogi powiatowej.

Radny Z.Adamski

- ponownie zgłaszam do poprawienia most w Rynku, tworzą się zastoiska wody.

Radny J. Sroka

- zapytał czy będą czyszczone rowy w Tarnawie, brakuje tam również przepustów.

Radny J.Wiencek

- przy ul. Dworcowej przydałby się nowy chodnik jest to główna ulica miasta.

Radny Z.Gładki

- poprosił o kontynuację drogi w stronę Trzcińca, jest to droga gruntowa.

Radny W.Tabor

- poprosił o dowiezienie piachu z solą do Gniewięcina obok jego posesji, deklarują z sąsiadem posypywać zakręt.

Pan R.Baran

- udzielił odpowiedzi na pytania radnych,

Jest wiele spraw jak odwodnienia, wjazdy do posesji, przepusty z czasem będziemy to porządkować. Nie wiem jakie będzie stanowisko w sprawie luster przy drogach, na ten temat wypowiedzą się służby fachowe. W Rynku do rozeznania, uważam że w Mstyczowie jest najpilniejsze, w Krzcięcicach zostało przesunięte i dlatego nie ma widoczności. W sprawie siatki przeciwśniegowej podejmę działania w ZDP. Dyrektor obiecał, że coraz dłuższe odcinki będą ustawiane.

Odwodnienie w Tarnawie, zostało zrobione i woda jest puszczona pod drogą, sprawdzimy

Pan K. Chmaruk

- myśmy musieli tą wodę skierować gdzie indziej bo była zalewana inna posesja.

Pan R. Baran

- jeśli chodzi o chodniki przy Dworcowej należy rozpocząć wspólne działania żeby zrobić aż do starego cmentarza, na odcinku od przejazdu nie ma poboczy , odcinek ten jest niebezpieczny. Konieczna jest likwidacja zastoiska p/ Pana Golca i podobnie k/bloku PGR.

Radny Z Adamski

- zapytał czy będzie poszerzona droga w Borszowicach?

Pan Przewodniczący

- przypominam koledze radnemu , że interpelacje o chodnik do starego cmentarza

ja zgłaszam od poprzedniej kadencji.

Pan R.Baran

- jeśli chodzi o drogę przez Bugaj planujemy położenie asfaltu, ta droga jest połączeniem 2 gmin.

- w Krzcięcicach planujemy wyczyścić i przykryć rów. Nasza Komisja przygotowuje plany infrastruktury drogowej, które zostaną przedstawione Radzie i zostanie podjęta decyzja. Na pewno środków więcej nie będzie, jedynie można pozyskać z Funduszy, rezerw. Na terenie Sędziszowa nie wykonaliśmy w pełni planowanych robót, nie wykonano ok. 2km. Drogi Klimontów – Pękosław.

Pozyskaliśmy pieniądze z rezerw tzw. powodziowych i udało się zrobić wiele dróg.

Proponowane ceny przez wykonawców w br były niższe i stąd udało się zrobić dłuższe odcinki dróg.

Poprosił o odpowiedź na kilka pytań:

1.      na jakim etapie jest kanalizacja?

2.      na ile lat są planowane odnowy dróg gminnych?

3.      ile kilometrów dróg gminnych aktualnie zostało odnowionych, jakie odcinki i gdzie w 2005 roku?

4.      droga Pawłowice w stronę Fermy jest bardzo wąska, samochody mają problemy z wyminięciem się,

5.      sprawa odwodnienia przy krzyżu od drogi Pawłowice – Łowinia jak zostało zrobione?

6.      sprawa drogi w Pawłowicach gdzie są dwie równoległe jedna zrobiona za stodołami a druga  gdzie jest kilka gospodarstw w stronę p. Kasperka nie i oni nie mają dojazdu.

7.      Krzelów proponowana likwidacja garbu, większe potrzeby wg mnie są w stronę przystanku, przyjadą służby drogowe i stwierdzimy na gruncie.

Pan Przewodniczący

- dziękuję za wystąpienie należy tyko ubolewać, że po tak długim czasie zaszczycił nas Pan swoją obecnością. Widzę że wskazuje Pan punkty do wykonania , które sam uczęszcza , jeśli my wykażemy to tych dróg będzie więcej.

Pan Burmistrz

- drogi powiatowe przynależne do PKP, nie zakończono jeszcze procedury uwłaszczeniowej.

- w br wykonaliśmy  3290 odnów dróg powiatowych przy partycypacji 1x1, dodatkowo wykonywaliśmy odwodnienia, ścinki poboczy i asfalt na ul. Dworcowej.

- kanalizacja jest na końcowym etapie projektowania i przyznania pomocy technicznej na stuium wykonalności, po wykonaniu będzie złożony właściwy wniosek do Funduszu Spójności.

- przygotowujemy na odnowę odnowę dróg gminnych na lata 2007 – 2013, w 2007r chcemy złożyć wniosek. Myśmy otrzymali dofinansowanie ze środków unijnych na 7 wniosków. Na 2006 rok mamy zaplanowane 170tys na projekty aby na początku 2007 roku były złożone wnioski. Proponowałbym aby Powiat też tak zrobił. Szkoda że nie weszła droga Klimontów – Pękosław.

Pan R.Baran

- na terenie gminy Oksa w miejscowości Węgleszyn ze środków SAPARD wykonaliśmy drogę o dł 1200mb.

Pan Burmistrz

- wykonaliśmy ok. 3,7km dróg gminnych w asfalcie + 400mb na drodze powiatowej  ul.Dworcowa do wjazdu na Armii Krajowej.

Pan R.Baran

- proszę o te dane na piśmie po sesji.

Pan Burmistrz

- sprawę drogi w stronę fermy rozeznamy.

- odwodnienie zrobiliśmy.

Pan R.Baran

- chodzi mi o drogę gdzie zrobiono i skierowano w polę za stodołami a k/Hycz nie zrobiono.

Pan K.Chmaruk

- do p. Barczyka będzie robione,

- nie było Pana na sesji budżetowej gdzie podawaliśmy propozycje prac planowanych na drogach.

Pan Burmistrz

- zgłosiłem żeby robić wszystkie przedmiary wcześniej i uchwalać budżet Powiatu w styczniu, aby móc ogłaszć przetargi i prace rozpocząć  maj – czerwiec a nie dopiero jesienią, proszę pomóc i przypilnować aby tak zostało zrobione.

Pan R.Baran

- poprzednia kadencja Rady Powiatu zakończyła się ustaleniami zmierzającymi aby inwestować środki na drogi powiatowe w gminach proporcjonalnie do ich długości.

Jędrzejów, Sędziszów i Wodzisław dostały najwięcej. Pomysł partycypacji gmin 1x1 żeby wykonać jak najwięcej dróg był to duży wydatek dla gmin. Można było zaproponować proporcje Powiat 1zł a gmina 0,30zł.

Zapytał Burmistrza jak może wykonywać inwestycje na drodze powiatowej, to jest nie dopuszczalne. Możemy sobie pomagać w drobnych pracach typu kamień czy ścinka pobocza. Czy na dziś   to koniecznie chcemy dać 1x1 a może dajmy mniej na powiatowe a więcej przeznaczmy na drogi gminne. Inne gminy dają mniejsze pieniądze a uzyskują to samo.

Pan Przewodniczący

- gdyby Pan przychodził częściej mielibyśmy problemy rozwiązane.

Pan R.Baran

- nie przychodzę żeby nie dawać argumentów, że was pouczam. Prosiłem aby spotkania były po 1500 bo ja pracuję , mam rodzinę i nie zawsze mogę w godzinach dopołudniowych.

- jeśli chodzi o chodniki to widzę jak to robią inne gminy, robią projekty a Powiat wykonuje.

Pani Wiceprzewodnicząca

- w sprawie chodnika w Zielonkach pisałam do ZDP i otrzymałam odpowiedź negatywną.

Pan Burmistrz

- jeśli zmienimy wysokość partycypacji i damy mało to nic nie zrobimy bo Powiat wtedy da mniej i co będzie.

Pan R.Baran

- poprzednia Rada w 2002 roku dała 90tys a Powiat dał 200tys, nie możecie mówić że nic nie robimy, rocznie na gminach robimy po 20km dróg. Trzeba patrzeć jak się ma procentowo do ilości dróg na terenie gminy np. w Nagłowicach jest to 50% a w Sędziszowie 25%. . Trzeba się zastanowić czy dawać 1x1 a może my 30gr a Powiat 1zł.

Pan Burmistrz

- w takim razie zgłoszę wniosek , że na 2006 rok my dajemy 100tys a Powiat zostawi planowane 250tys.

Pan R.Baran

- Burmistrzu sam Pan powiedział, że masz pieniądze i dajesz 1 x 1 co łącznie daje na 2006r 500tys, ale faktem jest że wy nie możecie ingerować w naszą pracę a my w waszą , trzeba realizować pewne zadania ale swój rozum mieć.

Radny Z.Konieczny

- Pana wybraliśmy u nas i tutaj Pan powinien ciągnąć pieniędzy jak najwięcej, starać się jak najwięcej dla naszego terenu.

Pan R.Baran

- ile tylko mogę staram się tych odcinków dróg przypilnować, Wy ocenicie co się zrobiło.

Pan Burmistrz

- przypomniał dane o inwestycjach w drogownictwie , które podawał Dyrektor ZDP na sesji we wrześniu.

Pan R.Baran

- podziękował Radzie za spotkanie.

Ad. 15

Pan Przewodniczący zamknął obrady sesji Rady Miejskiej w Sędziszowie.

                                            Na tym protokół zakończono

powrot
Podmiot publikującyUrząd Miejski Sędziszów
WytworzyłAdmin Administrator - Administrator2007-02-22
Publikujący -
Urząd Miejski Sędziszów
Urząd Miejski Sędziszów, ul. Dworcowa 20, 28-340 Sędziszów , tel. (041) 381 11 27 , e-mail: krzysztof@sedziszow.pl
Wygenerowano: 28 kwietnia 2024r. 22:05:09
[ X ]
Nowe zasady dotyczące cookies W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.